Kiedy muszę wykupić ubezpieczenie OC?

Polisa musi zostać wykupiona przede wszystkim w przypadku zakupu nowego samochodu, jest to oczywiste. OC wykupujemy najpóźniej do dnia rejestracji auta, trwa ono zazwyczaj 12 miesięcy. Warto przed zakończeniem okresu polisowego sprawdzić oferty w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych, tak aby wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie.

W przypadku zakupu auta używanego pewne jest to, że taki samochód już posiada własne OC (przynajmniej powinien). Polisa co prawda zawiera dane właściciela auta, jednakże podpisywana jest nie na osobę lecz na pojazd. Należy dopilnować aby poprzedni właściciel przekazał nam umowę. Na zmianę ubezpieczyciela mamy 30 dni od dnia zakupu, jednakże istnieje możliwość kontynuowania „starego” ubezpieczenia. Taka polisa może trwać maksymalnie do dnia rocznicy polisy, chyba że poprzedni właściciel zawnioskuje o zwrot wpłaconych przez niego składek z tytułu sprzedaży auta. Najlepiej jest przedyskutować kwestie polisy jeszcze przed zakupem pojazdu by dokonać wszelkich wymaganych formalności.

Cena ubezpieczenia OC

Cena ubezpieczenia jest jedyna kwestią o której może zadecydować towarzystwo ubezpieczeniowe. Wysokość składki zależy od wielu czynników, ustalana jest przede wszystkim w oparciu o:

 • markę i model samochodu,
 • pojemność silnika,
 • wiek właściciela,
 • wiek samochodu i poziom jego eksploatacji,
 • przeszłość ubezpieczeniową właściciela (bezszkodowa jazda),
 • miejsce zamieszkania właściciela (natężenie ruchu i wypadkowość danego rejonu),
 • cykliczność opłat (składka miesięczna, kwartalna, roczna).

Ubezpieczyciel może uwzględnić dodatkowe elementy, takie jak:

 • zawód właściciela,
 • czas posiadania prawa jazdy,
 • stan cywilny, liczbę dzieci,
  poprzednie ubezpieczenie OC, przyznane zniżki.

Dlaczego OC jest obowiązkowe?

Państwo nakłada na wszystkich posiadaczy samochodu przymus wykupienia polisy OC w ramach ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ponieważ taka opcja jest bardziej opłacalna. Polisa chroni interes zarówno samego ubezpieczonego jak i osoby poszkodowanej.

Najlepiej jest wyobrazić sobie sytuację, w której kierowcy nie muszą wykupywać polisy OC – dochodzi do wypadku, w którym drugie auto zostaje całkowicie zniszczone a osoba poszkodowana jest hospitalizowana. Co wtedy? Kierowca jest zmuszony nie dość, że pokryć koszt zakupu auta, to jeszcze musi wypłacić odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu. W takiej sytuacji przeciętny człowiek byłby zrujnowany finansowo, w większości sytuacji nie byłby w stanie zdobyć takich pieniędzy. W rezultacie interes poszkodowanego musiałoby zaspokoić państwo przez co straciłby sam poszkodowany, gwarantowane świadczenia w takim przypadku byłyby pewnie znikome. Podsumowując, każdy byłby na tym stratny.

Czerwonego Krzyża 41, 08-110 Siedlce

POLISA PLUS SP. Z O.O. - UBEZPIECZENIA

tel. 502 502 089
tel. 500 370 912
tel. 25 644 08 88

Zapraszamy!

NAPISZ DO NAS

Zgoda na przetwarzanie danych

Zgody na kontakt

13 + 4 =

ZADZWOŃ DO NAS

tel. 502 502 089

tel. 500 370 912

Adres:
ul. 3-go Maja 51
08-110 Siedlce